21. fzis: Vaddiszns kutyk munkja egyni vadszatokon (2.)
Cserkels:
Elz rszben a vaddiszns kutyk viselkedsrl, munkjrl szltunk cserkelsen, csapzson, nyomkvetsen. Ott fejeztk be, hogy a kutya a vaddiszn vacknak kzelbe rt.
1. Amikor azt tapasztaljuk, hogy kutynk kiss kileng, ttovzik, szintn rdemes figyelmesen megvizsglni a nyomokat. ltalban a vaddiszn vackols eltt tesz ttova, forgold mozgst. Keresi a pihensre legalkalmasabb helyet. Innen mr a siker kzelsgnek biztos tudatban mehetnk tovbb. Nem rt tzetesen tvcsvezni a terletet, mert nem kizrt a diszn lttvolsgon belli fekvse. A vackol vaddiszn sokszor horkolsval rulja el magt. Azonban mindig a legbiztosabb a kutya magatartsbl levonni a kvetkeztetseket. Amikor a kutya idegess vlik, s fokozott intenzitssal kveti a nyomot, mr nincs messze a hn htott magnyos kan.

2. A vaddiszn jellemz viselkedse, hogy vackolhelyt szembeszllel keresi meg azrt, hogy megbizonyosodjon, nincs-e valami zavar krlmny a kzelben. Ha mindent megfelelnek tall, bevackol. Teszi ezt gy, hogy sajt nyomval szemben fekszik el. Ennek ismeretben, a csapa vrhat vghez kzeltve, llandan lvsre ksznek kell lennnk. Kutynkat a vezetkrl lecsatoljuk, s hagyjuk nllan dolgozni.

3. Nhny perc mlva felteheten hallani fogjuk a kzeli csaholst a diszn robajt kelt felugrst, fjst. A j vaddiszns kutya az lmbl felvert kant folyamatos csaholssal lltja, ezzel teszi lehetv a vadsz lvshez jutst.

|