16. fzis: Vonszalkmunka (sebzett aprvad utnkeresse)
1. Erdei vonszalk
Az aprvad vadszta nem csupn a nylt, zmben mezgazdasgi mvels terleteken zajlik. Gyakran ndasok, sr vadrejtk, j aljnvnyzet erdk nyjtanak biztonsgosnak vlt bvhelyet az aprvadnak. Az ilyen krlmnyek kztti vadszat j feladatok el lltja a vadszokat, vadszkutyavezetket s kutyikat.
Vadszaton a lvs utni munkt, vagyis a sebzetten menekl nyl, fcn vagy ms lhet vad felkutatst s tertkre hozst kutynk csak megfelel felkszls utn kpes maradktalanul elvgezni. A felksztsben jelents szerepet kap az erdei vonszalk kidolgozsnak tkletes elsajttsa, illetve a krlmnyekhez val alkalmazkods gyakorlsa.
Kutynknak a vonszalk kvetse nem jelent problmt, ezt a mezei vonszalk kidolgozsnl mr megtanulta. Amirt kln foglalkozom e tmval, az abbl ered, hogy a fedett terepen vgzend munka kapcsn megsznik a vezet s kutyja kzti vizulis kapcsolattarts lehetsge, ami sok kutynak problmt jelent. Ahogy a vezetkrl lekerl a vonszalkon dolgoz kutya, nllsgra van utalva. Ez teljesen kiegyenslyozott, lelkileg stabil llapotot kvn. Sokszor elfordul, hogy a vonszalkmunka teljestst kveten, visszafel jvet a kutya eltved. Ettl elbb-utbb pnikba esik. Nem ritka, hogy leteszi, elhagyja a vadat, s keresni kezdi a gazdjt. Ezek a problmk csak kell gyakorlattal szntethetk meg.
A parancs hasonl a mezei vonszalkmunknl lertakkal. A parancs kiadsa mindig hatrozott, flrerthetetlen legyen.
A megjellt kiindulsi pont eltt fektessk el a vadszkutyt. A vezet menjen a "rlvs" helyre, s gyzdjn meg a vonszalk helyes irnyrl. Ezutn trjen vissza kutyjhoz, szabadtsa fel s vezesse a vonszalk kezdethez. Ott vetessen szimatot, s a "szimat, csapa" paranccsal indtsa munkra. Nem rt kezdetben, ha egy segd a vonszalk vgn lv vadtl megfelel tvolsgra elbjik s figyeli a kutya viselkedst a vadnl. Vigyzzunk, hogy a kutya ne vehesse szre a segdet, mert az negatvan hathat a kutya viselkedsre: esetleg megijed vagy agresszivitst mutat.
A krnyezeti tnyezktl itt sem tekinthetnk el. Klns szerepe van az aljnvnyzetnek, a szl irnynak (az erdben mindig ms a lgmozgs) s ltalban az erdnek, mint munkaterletnek. Vigyzzunk, hogy az erdben soha ne rje a kutyt rossz lmny, mert elvesztheti a btorsgt s magabiztossgt.
1. Az els szm kvetelmny, hogy kutynk biztosan tudja felvenni a talajon htrahagyott szimatot. ppen ezrt a rlvs helynek imitcija rendkvl nagy jelentsggel br. A gyakorls sorn hasznlt kitmtt brt vagy ltt vadat a talajhoz kell drzslni, erstve a szaghatst. Ezutn szrt tpnk s tesznk az indulsi pontra. Arra figyeljnk, hogy mindig a vonszalk ksztshez hasznlt vadbl szrmazzon a kitpett szr.

2. Az erdei vonszalk ksztsekor msodik szm kvetelmny, hogy a terep fedettsge miatt a kutyavezet szmra jl lthatan jelljk a vonszalk nyomvonalt. Ez akkor szakszeri, ha szemmagassgba rajzszggel fehr paprlapkkat rgztnk a fkra olyan srn, ahogy azt az erd fedettsge megkvnja. Ezt a mveletet vgezheti a segt, de magunk is kitzhetjk a nyomvonalat.

3. A kitzsnl hasznljunk egyezmnyes jeleket, ami azt szolglja, hogy mg vletlenl se tvedjnk el, s a kutya munkja brmikor ellenrizhet legyen. A jelrendszer az erdei vonszalk s a vrcsapa ksztsnl megegyez, teht ezt a kvetkez rszben mr nem fogom emlteni. Az induls helyt jl lthatan "X" alakkal jelljk, ugyangy a vonszalk vagy a vrcsapa vgt is. Az egyenes irnyba haladst egy-egy jl lthatan rgztett kis lapkval oldjuk meg. Amennyiben valamilyen irnyba trst alaktunk ki, gy a lapkkat "L" alakba rakjuk fel, ahol az "L" rvidebb rsze mutatja a kvetend irnyt. A klnbz szgbe trtn visszatrs jele "7". Itt mindig a hosszabb szr jelenti a kvnt irnyt.

4. Ezt kveten fektessk le a vonszalkot, a vgn otthagyva a hzott trgyat vagy vadat. A segdnk rejtzzn el a vonszalk vgn gy, hogy a kutya ne lthassa, de az eb viselkedst a vadnl szemmel tudja tartani. A nyomfektet mindig gy trjen vissza, hogy nagy vben kerlje el a nyomvonalat.

5. A kutyt nhny mterrel az indulsi pont eltt a vezet fektesse le, s adjon helyben maradsi parancsot. Ezutn menjen elre, s jl lthat mdon ellenrizze a "rlvs helyt". Ezzel felkelti a kutya rdekldst, fokozza a munka irnti vgyt.

- Visszatrve, dicsret ksretben szabadtsa fel kutyjt fekv helyzetbl. Tegye nyakra a vezetzsinrt, s menjenek az azonostott kiindulsi pontra. A vezet mutasson a kvnt helyre, s "Szimat, szimat, csapa!" paranccsal indtsa kutyjt a vonszalkmunkra. A vonszalk vgn rejtz segd szerepe abban ll, hogy figyelje a kutya vaddal val tallkozsnak pillanatt. Mit csinl a kutya a vaddal?
- gondolkods nlkl felveszi a vadat, s lendletesen indul vissza a sajt nyomn; - hosszabb-rvidebb gondolkods utn felveszi a vadat, s indul vezetjhez; - a vad megtallst kveten tpni kezdi, rzza, ropogtatja, elssa, esetleg jtszik vele; - a vonszalkot kvetve a vonszalk vgre r, de nem veszi fel a vadat, s "res szjjal" rkezik vissza; - nem kveti vgig a nyomot, nem r el a vadig, ennek ellenre visszaindul; - a vonszalkot elhagyva, lgszimattal keres. A vadon tlhaladva szagot kap, s felveszi a vadat, azzal gazdjhoz megy. A felsorolt lehetsgek kzl az els megolds hibtlan, a msodik elfogadhat. Minden ms kivitelezs rossz, tovbbi tantsra szorul a kutya.

|