20. fzis: III. Kotorkvadszatra hasznlt vadszkutyk feladata termszetes kotorknl)
Lelkiismeretes - felszn feletti s mkotorkban - trtnt felkszts utn kutyinkkal megkezdhetjk a fld alatti vadszatot termszetes kzegben. Kvetelmny az eredmnyes munkhoz, hogy itt is tudjunk kommuniklni ebnkkel. Ez trtnhet hangadssal s a termszetes kotork krnykn s bejratnl tanstott viselkedssel. Rendkvl fontos a kutyavezet rszrl a kotork bejratnl tallhat nyomok felismerse. Ezek alapjn kell dntenie a munka megkezdsrl, netn elnapolsrl. Soha ne engedjk kutynkat gy szabadon, hogy eltte nem mrtk fel behatan a kotorkot s krnykt. Mg ekkor is rheti meglepets a "kotorkvadszt". Ezt a kutya fld alatti vadszatnak nhny fontosabb szablya: - Legalbb kt ember vegyen rszt a kotorkozson, mert ha a kutya bajba kerl, egyedl nem vagyunk kpesek hatkony segtsgnyjtsra. - Minden szksges eszkzt vigynk magunkkal (s, lapt, cskny, balta, fogvas, foghl, szlltlda, tiszta vz, stb.). - Az elssegly csomag kln kiemelend, kutynk esetleges srlseinek elltshoz. - Vigyzzunk, hogy a nyakrv mg vletlenl se maradjon a kutya nyakn, mert knnyen az letbe kerlhet. - Ne kockztassuk kutynk testi psgt, olyan kotorkban ahol nem hatrozhat meg a "lak szemlyazonossga", ahol a szksges segtsgnyjts eleve kizrt a krnyezeti tnyezk miatt (talajszerkezet, domborzati viszonyok, stb.). Ezen ismeretek birtokban vizsgljuk meg, mi is a kutya teendje a termszetes kotorknl a fld felsznn s a fld alatt.
1. A kutynak a fajttl fggetlenl - a kotork krnykt mindenre kiterjeden, szaglszva le kell keresni. A bejratnl a szagok alapjn el kell dnteni, hogy az adott kotork res, jrt vagy lakott. A megllaptsait valamilyen mdon kzlnie kell a vadsszal.

2. Az res, vagy csak ritkn ltogatott kotorkkal szemben ebnknek rdektelensget kell tanstania. Ez gy nyilvnul meg, hogy a bejratnl kzmbsen, minden jelzs nlkl tovbbhalad, kan kutyk esetben az sem ritka, hogy a bejratot vizeletkkel megjellik, s abbahagyva minden tovbbi vizsgldst, tovbbmennek.

3. Rka, borz vagy egyb kotorklakk ltal alkalomszeren ltogatott kotorkokba a kutya bemegy, a jratokat hangjelzs nlkl tvizsglja, kzbe-kzbe kijn, krlnz, majd egy mg t nem vizsglt jraton visszamegy. Amennyiben rdemleges esemny nem trtnik, vgleg kijn, s a tovbbiakban kzmbs a kotork irnt.

4. Lakott kotork kzelbe rve, rendkvli rdekldst mutat. Szabadon engedve, azonnal eltnik a bejraton, majd kis id elteltvel csaholssal jelzi, hogy a "hzigazda" nyomn van. Ilyenkor a kotorklak a jratokon keresztl prbl elmeneklni. Ez azt jelenti, hogy vagy a vgkatlanba hzdik, vagy a kijrat fel veszi a menekls tjt. Ez elssorban attl fgg, hogy a kotorkvadszat milyen idszakban zajlik, milyen ers a ktds a kotorkhoz. Koslatskor gyenge, teht hamar ugraszthat. Szaporodsi s ivadkgondozsi peridusban rendkvl ers, teht nagy lesz a valsznsge a fld alatti harc kialakulsnak.

|