20. fzis: Kotorkvadszat lakott kotorkban
A termszetes kotorkmunka kezdetn a felszn s a kotorkbejrat feldertse az elsdleges. A tovbbi munka mindig a fld alatt zajlik, ami minden esetben "zskbamacska". Brmilyen lelkiismeretes is a kls nyomok felmrse, lehet a rkavrban vdett llat (vadmacska), esetleg borz, regi nyl is.
A kotorkvadszat lnyege, hogy a kutya szmra a fld alatti krnyezet ismeretlen, radsul a nem kvnt ltogat. Ezrt lnyeges a testi-lelki kifejlettsg, valamint az lland sikerlmnyen alapul tants, ami egszsges nbizalmat ad. A fld alatti munka sorn a kutyk stlusa s reakcii eltrek lehetnek. A vadszati gyakorlat szempontjbl elvrhat a j kotorkebtl, hogy - legyen megfelelen vatos, de soha nem gyva, - a fld alatt megfelel s biztonsgos tvolsgbl kitartan csaholjon, ami nem felttlen tmad jelleg megnyilvnuls. Ez egy id utn szinte mr nem is zavarja a kotorklakt. Az ilyen llapot rk hosszat is eltarthat eredmny nlkl, s szinte elkerlhetetlen az ss. Termszetesen ez az egytt dolgozs nem jelent lmnyt a vadsznak, csak flsleges idpazarlst. - Az idelis fld alatti vadsz megfelel agresszivitssal, fokozatosan kinyomja "ugrasztja" ellenfelt, vagy ellenlls esetn lefojt minden llnyt, ami elrehalads kzben az tjt llja.
- A lefojtst kveten elvrhat a tetemek apportrozsa a felsznre; ha ezt nem teszi, marad a vadsz szmra az s, a lapt s a nem ppen kellemes ss.
- A kotorkban lv minden maradvny (tpllk, tetem, csontok stb.) feltrsa risi jelentsggel br a vadgazda szmra. Ebbl fontos kvetkeztetsek vonhatk le a terlet kotorklakinak tpllkozsi szoksairl s hatsukrl a zskmnyllatok populciira.
A kotorkok kissa nem mindig lehetsges, ez a talajadottsgoktl fgg nehzsgi fok feladat. Trekedni kell arra, hogy minl kevesebbszer kerljn sor ssra. Ez a minden lnyeges feladatra megtantott, jl bevadszott kutyk alkalmazsval rhet csak el. Azt azonban tudomsul kell venni, hogy a kotorkvadszaton az ss nem zrhat ki teljes egszben, nemritkn csak gy menthet meg a kutya lete.
Ez a vadszati md, ahol a kutya a munka vgzse sorn kizrlag csak sajt magra szmthat. A menetkzben add problmkat ott s rgtn kell megoldani, hiszen hibzs esetn slyos kvetkezmnyekkel kell szmolni.
Ma mr a kotorkvadszat a rka veszettsg elleni immunizcija miatt veszlytelen vadszati md. Ez egyben azt is jelenti, hogy sokkal nagyobb vadgazdlkodsi jelentsggel br, mint amit jelenleg e vadszati mdtl elvrunk.
1. Az "elfekvs" lehet rossz szoks vagy btortalansg, esetleg rkltt hajlam. Az utbbi esetben nincs sok tennivalnk, az ilyen kutyt ki kell vonni a kotorkvadszatbl! Ettl persze ms vadszati mdon lehet eredmnyesen alkalmazni (vaddisznvadszat, kajtats, utnkeress stb.).

2. A rkavrba lendletesen behatol kutya a "ktelez" megfontoltsg mellett agresszv tmadst produklva, folyamatos csaholssal kszteti meneklsre a rkt vagy ms szrms ellensget. A vgs eredmny ltalban az "ugraszts". Ennek lnyege, hogy olyan idszakban , amikor a kotorklak ktdse az "otthonhoz" gyenge, a legkisebb gyans eredmnyre szinte szrevtlenl prbl a kijraton elinalni. A menekl rkt a vadsznak kell lvssel tertkre hozni.

3. A tbb kijrat rkavraknl rdemes nhny kivtelvel eltorlaszolni a kijratokat. A szabadon tjrhat nylsokat pedig az ugrasztsos vadszati md esetn megfelel jelzrendszerrel elltni. gy kizrhat a kellemetlen meglepets, a rka szrevtlen tvozsa. Ezt gy tudjuk egyszerien kivitelezni, hogy egy ndszlat vagy vkony vesszt dugunk a szabad jratokba olyan mlysgig, hogy a vge kiltsszon. Amikor a bentlak oson kifel, a jelz megmozdul, s idben tud reaglni a vadsz a vrhat esemnyre. Termszetesen kapkodni nem rdemes, nehogy a kutya kerljn tertkre.

4. A szaporods, az ivadknevels s -gondozs idszakban az "ugraszts" nem jrhat mdszer. Az anyai sztn jval ersebb, mintsem magra hagyn a klykket, gy a jratba hatol kutya felteheten ellenllsba tkzik. Ezt a felsznen figyel vadsz a kotorkbl jv csahols, dobogs, szuszogs s ms egyb hangjelekbl szleli. ltalban a vgs sszecsaps a vgkatlanban alakul ki, ami az esetek nagy tbbsgben a kutya gyzelmvel r vget. A kutya felsznre jn, elvgzi termszetes szksgleteit, pihen, iszik, s ha szksges, kezelnnk kell a srlseit. Ezt kveten visszamegy a kotorkba, s folytatja a munkjt.

5. A jl bevadszott tacskk s terrierek a kimlt llat tetemt kihzzk a kotorkbl, majd parancsra vagy anlkl visszamennek. Ezzel megkezddik az aprlkos "vizsglds".

6. Az eb minden jratot tvizsgl. Erre azrt van szksg, mert a szuka rka veszly esetre a klykknek kismreti regeket kapar, a katlanbl elgazva. Flslegesen keres kutya ezek mellett elmegy, nem veszi szre az ott megbv klykket. Vadgazdlkodsi rdekbl kvnatos a megtallt ivadkok likvidlsa, s a felsznre hozsa. A tisztogatst addig kell vgeznie, amg tall valamit a kotorkban. Ezalatt rtend a tpllkul szolglt llatok csont- s egyb maradvnyai is.

7. A vadszat vgn itt is, mint minden vadszaton szoks, a vadsz a kotork tartalmbl tertket kszt, s pontosan rgzti az adatokat.

8. Amennyiben a kutynk bevadszsa nem megfelel, vagy ms okokra visszavezetheten az eb nem hozza felsznre a kotorkban tallhat dolgokat, gy ez a feladat a kutya vezetjre hrul. Ki kell sni a kotorkot.
