17. fzis: Mestersges vrcsapamunka (sebzett nagyvad utnkeresse)
A sebzett nagyvad utnkeressnek specialisti ktsgtelenl a vrebek. (Errl rszletesebben az utnkeressrl szl sorozatunkban rtunk. A szerk.) Azonban tudnunk kell, hogy a vadszkutyafajtk tbbsge alkalmas e feladat elltsra is, fleg az apr- s nagyvadas vadszterleteken. Ezrt tantsuk sorn nem szabad megfeledkeznnk a mestersges vrcsapamunka beiktatsrl.
A termszetes vrcsapa lnyegben nem ms, mint a megsebzett nagyvad talajon, illetve a nvnyzeten htrahagyott vrnyoma. A vr mellett gyakori, hogy a rlvs helyn csont-, szr-, faggy- s hsdarabokat is tallunk. Ezek az gynevezett ljelek, amibl kvetkeztetni lehet a sebzs milyensgre.
A mestersges vrcsapa lnyege hasonl krlmnyek teremtse, mint amilyenekkel a valsgos helyzetekben tallkozhat kutynk. Erre azrt van szksg, hogy tantani tudjuk kutynkat, mieltt "les" bevetsre kldjk, valamint ksbb folyamatosan gyakoroltathassuk. Ugyanis nincs mindig lehetsg valdi sebzsen dolgozni. A sebzett nagyvad utnkeresse olyan feladat, amelynek sorn megbzhat eredmny csak attl az ebtl vrhat, amelyik lland edzsben van; ezt a nehz feladatot szereti vgezni, s kellen megtanulta a munkjt. Ugyanez vonatkozik termszetesen a kutyavezetre is. A munka sorn hasznlatos parancsok: "Szimat, csapa!", "Szimat, keresd!".
Klns gondot kell fordtani a krnyezeti tnyezk esetleges hatsaira. Elssorban az idjrsi viszonyok lehetnek hatssal a kutya munkjra, mert a nyom fektetse s a csapa kidolgozsa kztt olykor jelents idklnbsg van. A nvnyzet, az v- s napszakok is dntek lehetnek a munka kimenetelre.
1. A mestersges vrcsapafektets eszkzei. A flakon egy kivezet csvel a vr kicspgtetsre szolgl. Legalbb 2,5 dl-es legyen. Egy bot, amelynek a vgre csavarral szivacsot lehet rgzteni, amivel a vrt a talajra tudjuk kijuttatni. Csapafektet cip, amely egy szjjal a cipre ersthet talp. Az aljn ki van mlytve, ebbe kerl a szarvas, vaddiszn, z vagy muflon krme. Ez a nyom imitlsra szolgl.

2. A mestersges vrcsapakszts mdszerei. a) Csepegtets mdszer. A kijellt nyomvonal mentn a segd nyugodt temben megy, s kt-hrom lpsenknt nhny csepp vrt spriccel. A vrt gy kell beosztani, hogy 2,5 dl-nek 800-1000 m-en kell elfogynia. A "rlvsi helyen" s a "sebgyakba" bvebben tegynk vrt. b) Mrtogats mdszer. A segd egyik kezben edny van, a msikban a szivacsos bot. A szivacson lv vrt a segd nhny lpsenknt a talajhoz s a nvnyzethez drzsli. A vr mennyisge itt is hasonl a msik mdszerhez. Mindkt mdszernl dnt a "rlvs" helynek elksztse.


3. a) A rlvs helytl 10-15 mterre vezetje elfekteti a tanul kutyt nyaklval a nyakn. A rcsatolt hossz vezetket gondosan eligaztva, a kutya mgtt gy fekteti le, hogy az akadly nlkl engedje mozogni a munkra indul ebet. b) A kutya fekve marad, a vezet pedig a rlvs helyt vizsglja gy, hogy a kutya jl lthassa minden mozdulatt. Ez bizonyosan felkelti a tantvny figyelmt.


4. A figyelmt sszpontost kutyhoz vezetje visszatr, felszabadtja fekv helyzetbl, s a megvizsglt rlvsi helyre vezeti. Kezvel rmutat a vres talajra, mikzben kiadja a "szimat, csapa" parancsot, s biztatja a szimat felvtelre.

5. A szablyosan vezetkre vett vadszkutya ngy lba kztt kell futni a vezetknek. Az orr a talaj kzvetlen kzelben van, s "zakatol" orral kveti a csapt.
