21. fzis: Vaddiszns kutyk munkja egyni vadszatokon (1.)
Sikeres tankerti kpzs utn kutyinktl j teljestmnyt vrhatunk egyni s trsasvadszatokon, amennyiben a kutys vadsz tkletesen tisztban van az egyes vadszati mdok jellemzivel, a kutya szerepvel s a vadszkutyval szembeni relis elvrsokkal.
Cserkels:
A vaddisznt gyalogosan megkzelteni s tertkre hozni a legnehezebb vadszteljestmnyek egyike. Itt a kutya sokat segthet, de nem ritka az sem, hogy a vadsz egyedl is soknak bizonyul, s a vad idejekorn kereket old. Tudomsul kell venni, hogy a cserksz vadsz s kutyja mozgsban van, mg a vad rejtzik, figyel minden gyans jelre, szagra, s territriumn bell, vagyis elnys helyzetben van.
A cserkels valjban nincs napszakhoz, vszakhoz ktve, vadszati idnyben brmikor lvezetes, de rendkvl nehz vadszati md. Felttele, hogy a vadsz tkletes ismerje legyen a vaddiszn (vagy ms nagyvad faj) viselkedsnek napszakonknt, vszakonknt, vltoz idjrsi s egyb krnyezeti tnyezk esetn.
A vadszkutynak magasan kpzettnek, intelligensnek, rendkvl j idegzetnek, jl alkalmazkodnak s nem utols sorban rendkvl j kapcsolattartnak kell lenni. Brmelyik tulajdonsg hinya meghisthatja a vadszat sikert.
A jl cserksz vadszkutya gy viselkedik, mintha jelen sem lenne. "Egytt l" a cserkel vadsszal. Kveti mozdulatait, mozgsritmust, a cserkels kezdettl a vgig. Ugyanakkor, ha valamit szlel, azt rgtn jelzi gazdjnak, a lehet legkevesebb feltnssel. Szksg esetn nmn helyben marad, mg gazdja vissza nem r, vagy egyb mdon ms parancsot nem kap.
A cserkszs alapja a lass, nem folyamatos halads, vagyis apr lesek sorozata. Az erdei cserkszton a cserkel vadsz meg-megllva, vadszszkre lelve figyel s tvcsvez. Mgtte vadsztacskja feszlten figyelve s orrt a levegbe frva prbl szimatot venni a rejtz vagy ppen pihen vadrl.
A vad szlelsekor a cserkel vadsz kutyja kzjelre fekszik s helyben marad, hogy jelenltvel ne zavarja se a vadszt, se a vadat. Kell pozciba kerlve, a vadsz lvst tesz. A kutya erre sem mozdulhat helyrl. Trelmesen kell gazdjt vrni.
Csapzs, nyomkvets:
Nem tvesztend ssze a sebzett nagyvad vrcsapn trtn kvetsvel, az utnkeresssel.
1. A csapzst vgezhetjk kutyval s kutya nlkl egyarnt. Mi szksges az eredmnyes nyomkvetshez? A kutya nlkli csapzs alapfelttele a friss porh meglte. Ezen megnyugtat biztonsggal kvethet a magnyos vadkan nyoma.

2. Kutyval vagy anlkl, mindenkpp szksges a vad jellemz viselkedsi szoksainak ismerete.

3. Tudni kell, mikor s hol tpllkozik, mikor s hol pihen, mi a meneklsi stratgija stb. Fontos a vadsz krnyezetbe ill ruhzata, felszerelse. Tudni kell lassan s nesztelenl jrni s folyamatosan figyelni a krnyezetet. A vadsz s kutyja j llkpessg legyen, mert soha sem tudni, mikor s hol r vget a csapa.

4. A kutyt mindenkor hossz vezetken tegyk a kvnt nyomra, s gy kvessk a kiszemelt vadat. A nyom kvetsekor figyeljk kutynk viselkedst, mert az sok mindenrl rulkodik. Ne feledkezznk meg egy aranyszablyrl, miszerint soha ne lpjnk a nyomra, ne tapossuk el, mert nem lehet kizrni a nyomtvesztst. A csapa mellett kell haladni, gy brmikor jra felvehet s kvethet az elveszett nyom.

5. A tmad vaddiszn ell a visszavonuls csak tmeneti lehet. A vaddiszn figyelmt elterelve, a kutya prblja meg az jbli lltst, s tartson ki addig, amg vezetje a disznrl le nem hvja. Az lltskori csahols idtartama fokozatosan nvelhet.

A csapa s kzvetlen krnyke sokat mond a hozzrtnek. Amikor a kutya lelassul s ttovn krbe-krbe szaglszik, majd jbl hatrozottan megindul, rdemes odafigyelni. Megnzve a nyomokat, azt tapasztaljuk, hogy a diszn turklt, lelem utn kutatott. Ez annyit jelent, hogy messze van mg a pihenhely, vagyis a csapa vge.