15. fzis: Vonszalkmunka (Sebzett aprvad utnkeresse)
A vonszalkmunkval kutynkat felkszthetjk a vadszaton gyakran elfordul sebzsre, a menekl aprvad felkutatsra, tertkre hozsra. Ezt a munkt kt rszben trgyaljuk: 1. mezei vonszalk, 2. erdei vonszalk.
A vonszalkmunka lnyege mindkt esetben a sebzett aprvad - szrnyas s szrms egyarnt - megkeresse a talajon htrahagyott szagnyoma alapjn, s akr kimlt, akr l llapotban val tertkre hozsa. A vonszalk vagy csapa kvetsekor a vadszkutynak mlyen, a talaj kzvetlen kzelben tartott orral kell dolgoznia.
Parancs: az imitlt leessi hely mutatsa a kz mutatujjval, kzben a "Szimat!" vagy "Csapa!" hangjel adsa.
Vgrehajts: Kutynknak az indulst megelzen rdekldnek, de trelmesnek kell lennie. Az indulskor krltekinten vegyen szimatot, majd gyorsan, de ne idegesen kvesse a vonszalkot.
Krnyezeti tnyezk figyelembevtele: szlirny, nvnyzet, idjrsi viszonyok, ingerszegny, illetve ingergazdag terlet.
1. Mezei vonszalk
1. A vonszalk ksztse a szlirny pontos meghatrozsval kezddik. Fontos, hogy a lefektetett nyomvonal mindig htszllel kszljn. A tants ideje alatt el kell rnnk, hogy kutynk csak a talajon lv nyomra koncentrljon. Ezt pedig a htszl segtsgvel oldhatjuk meg. Fordtott esetben a lgszimat ersebb ingert vlt ki kutynkbl, s felhagy a talajon trtn nyomkvetssel. A szlirny megllaptsnak egyszeri eszkze egy crnra erstett madrtoll, amelynek mozgsbl pontosan meghatrozhatjuk a kvnt irnyt, majd a vadszkalap zsinrja mell tesszk. Dohnyosok a cigarettafst sodrdsbl is pontos kpet kapnak.

2. A szlirny megllaptst kveten, ki kell alaktani a termszeteshez hasonl leessi helyet, a sebgyat. Ezt gy ksztjk el, hogy a ltt fcnbl nhny tollat kitpnk, s a talajra helyezzk, ugyanott a fcnt a fldhz s a rajta lv nvnyzethez drzsljk, imitlva a sebzett vad vergdst. Ezzel megfelel kiindulsi pontot tudunk kszteni kutynk szmra. A tants alatt ll vadszkutyknak fontos, hogy biztos kiindulsi pont lljon rendelkezsre, mert csak ez vezethet a hatrozott s megbzhat nyomkvets elsajttshoz.

3. A vonszalkot kezdetben mindig mezn, rten, legeln ksztjk, s a lehetsgeknek megfelelen, ingerszegny terleten gyakoroljuk. Fontos a htszl hasznlata, elsegtve a talajon lv nyom "mly orral" trtn kvetst. A ltt fcnt nyaknl fogva felerstjk egy kb. 2 m-es zsinrra. A mr elksztett s jl lthatan megjellt "sebgytl" kiindulva, a segd vagy a kutya vezetje kezdetben egyenes vonalban, ksbb trsek beiktatsval elhzza 80-100 m-re. Ott a zsinegrl leveszi a tetemet, s a vonszalk vgn a fldre teszi. Mindezt gy kell vgrehajtani, hogy a kutya a ceremnit ne lthassa. A kutyt csak akkor vihetjk a vonszalk kzelbe, ha a nyomfektet mr visszarkezett az indts helyre.

4. Msik mdszere a vonszalk fektetsnek, amikor a segd nyomtl tvolabb vezetjk a vad nyomt. Ezt egy kb. 2-3 m-es botra erstett, zsineghez rgztett fcn vagy prepartum vgighzsval vgezzk. A szl irnya itt is hasonl, mint az elz mdszernl. A vonszalkmunka gyakorlsn mindig arra kell trekedni, hogy a lefektetett nyom hosszt fokozatosan nveljk, de csak akkor, ha a rvidebb nyom kidolgozst mr biztonsggal vgzi ebnk. Ksbb, amikor mr kszsgszintre emeltk e munkt, folyamatosan vltoztassuk a vonszalk tvolsgt. Ennek elmulasztsa esetn kialakul a kutyban, hogy adott tvolsgon hajland csak vgezni a feladatot.

5. Rendkvl fontos mozzanat a szimat felvtele, ms szval az indts. Ez ha nem megfelel, akkor a kutya bizonytalanul kezdi munkjt, s knnyen elveszti a vonszalkot. Ilyenkor vagy feladja s jra kell indtani, vagy lgszimat alapjn prblja megkeresni az elrejtett vadat. Ekkor szintn csak az ismtelt precz indts a megolds. A vonszalk kezdetnl kialaktott "sebgy" eltt kutynkat ltessk le s nyugtassuk. Ezutn a vezet adjon helyben maradsi parancsot, s menjen a vonszalk kezdethez. Figyelje meg, hogy a kiindulsi ponttl merre van a vonszalk hzsi irnya. Trjen vissza kutyjhoz. Helyezze nyakra a vezetszjat gy, hogy az ne legyen rgztve a nyakrvhz, hanem minkt vge a vezet kezben maradjon. Vezesse a kutyt a kvnt ponthoz. Ott a "Szimat!", "Szimat!", "Csapa!" paranccsal biztassa a szag felvtelre s az indulsra. Ekzben a jobb kz mutatujjval mutasson r a kihullott tollakra, majd a kvetend irnyra. Mikzben fogja a vezetket, induljon el, figyelve, hogy a kutya megfelelen koncentrl-e a szimat felvtelre.

- Amennyiben a vezet a vezetk feszlsn rzi, hogy a kutya hatrozottan s j irnyba indul, teht felvette a szimatot, gy a vezetk egyik vgt elengedve, lljon meg. Ekzben a vezetk akadlytalanul lecsszik a kutya nyakrl, s az szrevtlenl fggetlenn vlik vezetjtl. Az ezutn kvetkez munka a vad megtallsa, felvtele, a vezetkhz vitele s az lve vagy llva trtn tadsa az elz rszekben mr ismertetett mdon trtnik. Termszetesen a vonszalkot egyarnt kszthetjk prepartummal s vaddal mind a tanuls, mind ksbb a gyakorls kapcsn. E munka megfelel begyakorlsa esetn megn a vadszat eredmnyessge, de nem kevsb fontos llatvdelmi s etikai jelentsge sem.

|