20. fzis: III. Kotorkmunkra hasznlt vadszkutyk felksztse (mikotorkban)
Az elz rszben utaltam r, hogy minden vadszati mdnl rendkvl nagy jelentsg a rejtz vad megtallsa s jelzse a vadsz szmra. A jelzsnek mindig meg kell felelni az egyes vadszkutyafajtkra jellemz rkltt tulajdonsgnak. gy van ez a fld alatti vadszatnl is.
Termszetesen erre a klnleges vadszati mdra a fegyelmez gyakorlatokon tlmenen klnleges felksztsre van szksg. Ennek alapja a mkotorkban vgzett munka, ami felksztst jelent a termszetes kotorkvadszatra. Itt minden helyzetet modellezni tudunk, amivel a valdi kotorkban tallkozhat a kutya.
A tants sorn rendkvl fontos a kvetkezetessg s a folyamatos sikerlmny nyjtsa a fiatal tanul kutynak. E munkra a tacskk s terrierek, mint vadszkutyafajtk alkalmasak, de csak azok az egyedek, amelyek fizikailag, pszichikailag s idegrendszerket tekintve "rendben" vannak. A tlfttt s a tl enervlt egyedek e munka vgzsre alkalmatlanok, s hasznlatuk esetn elbb-utbb a "termszetes szelekci" ldozatv esnek.
A mkotorkban fel tudjuk kszteni kutyinkat a fld alli apportrozsra, aminek vadgazdlkodsi jelentsge felbecslhetetlen, fleg az ivadkgondozs idszakban. Ilyekor nem csak a lefojtott rkkat, hanem a tpllkul behordott zskmnyllatok maradvnyait is kihozhatjuk. Ezekbl rtkes informcik birtokba jut a vadgazda az ott l rka, borz s egyb kotorklakk tpllkozsi szoksairl.
Szintn itt mrhet le a hangjelzsi kszsg meglte vagy hinya. Csahol-e megfelelen kutynk a kotorklakval val tallkozskor? Ha igen, milyen intenzitssal, mennyire folyamatosan s kitartssal. Esetleg nma marad, s csak fogni akar. Ez utbbi eset nem kvnatos. Minden krlmnyek kztt ragaszkodni kell a hatrozott csaholssal ksrt jelzshez. Ebbl kaphatunk informcit a fld alatt trtntekrl. A j kutya mskpp csahol, ha elakad egy gykrben, s kzd, hogy tovbb tudjon haladni. Ms hangot ad, ha beomlott a kotork, s fldakadlyt kell elhrtania. Megint mst, ha utolrte a "hzigazdt". Mindenkpp fontos a hanggal trtn kapcsolattarts. Ennek hinya cltalann teszi ezt az egybknt rendkvl izgalmas s nem mindennapi vadszati mdot.
A mkotork plyk hasznlata mindenkor a kutyk tantst, felksztst hivatott szolglni egy olyan vadszatra, amely felttlenl kteslyes. A felkszletlen vagy rosszul felksztett kutya termszetes kotorkba kldse sokszor vgzetes. Ezrt nem tmogatandk azok a versenyek, ahol a vadszati kvnalmaktl eltvolodtak az elvrsok.
A mkotorkban gyakorlskor mindenkor tekintettel kell lenni a kutyk korra s fizikai llapotra, teljestkpessgre. A lekzdend ellenfelet gy kell kivlasztani, hogy a kutya gyzelme ne legyen ktsges. Csak gy biztosthat a folyamatos pozitv lmny s az lland nbizalomnvels, valamint a kitart "kzdv" vls.
1. A kutya ellenszenvt a szrms krtkony llatokkal szemben mr egsz fiatalon felsznre kell hozni. Ezt szolglja a felszni elkszts, a ketrecbe zrt patkny, grny, macska stb., amelyeket kutynkkal ugattatjuk gy, hogy azokat nem tudja birtokba venni. Ezzel nveljk azt a vgyt, hogy meg akarja fogni ellenfeleit. Amikor rbred, hogy ez nem lehetsges, minden dht a csaholsba adja ki. gy kialakul benne a felttel nlkli hatrozott csahols, ami termszetes viselkedsi formv vlik minden hasonl helyzetben. Amikor kutynk ezt mr tkletesen vgrehajtja, tovbblphetnk.

2. Egy rvid, fldbe sllyesztett, kb. 20 cm tmrj csvn a segtnk keresztlhz egy kimlt patknyt, regi nyulat vagy egyb szrms llatot gy, hogy mindezt kutynk lssa. Amikor a segd thzta a csvn s elrejtette a tetemet, engedjk kutynkat a bejrathoz, s biztassuk a jratba val behatolsra. A szag s a ltvny hatsra minden valsznsggel tmegy az alagton.

3. Az elz feladat tkletes vgrehajtst kveten, az j munka a fld alatti jratbl val apportrozs. Az elzekhez hasonlan, a segddel hzassuk a szrms tetemet a csbe gy, hogy a kijratnl csak a zsineg lgjon ki. A kutyt engedjk a bejrathoz, s biztassuk a bemenetelre, majd az elhozsra adjunk parancsot. Amikor a segd rzi, hogy a kutya kzeledik a tetemhez, azt a zsineg segtsgvel mozgassa meg. A kutya fogsa esetn prblja enyhn hzni, ezzel sztklve a kutyt az ellenllsra s az ellenkez irnyba trtn mozgsra. Ennek kvetkeztben a kvnt clt fogjuk elrni, vagyis hogy a vezetjhez vigye a kivonszolt vadat. Az akci kzben a vezet harsnyan biztassa ebt az apport kihozsra. Amennyiben ez sikerrel jrt, soha ne maradjon el a kiads dicsret. Nhny gyakorls utn a segd munkjra mr nem lesz szksg, a kutya nllan is vgre fogja hajtani az elhozst.
