21. fzis: Vaddiszns kutyk munkja tankertben
A vaddiszn egyni s trsas vadszatn egyarnt kvnatos a jl kpzett vadszkutya alkalmazsa. Megjegyezend, hogy valjban e vadfaj vadszatn nem ragaszkodunk a fajtatiszta egyedekhez, mivel itt a legnagyobb arny a vesztesg. Kevs pldny ri meg a "nyugdjas" kort.
Kivlan alkalmazhat fajtk a tacskk, terrierek, kopk, lajkk, frjszebek s nem utolssorban a magyar psztorkutyk kzl a pumi s mudi, valamint a felsorolt fajtk keresztezsbl szrmaz egyedek.
A vaddiszn vadszatra felttlen fel kell kszteni kutyinkat fizikailag s pszichikailag egyarnt. Az elv ugyanaz, mint a kotorkmunknl ismertetettek. A kutyk a megfelel fegyelmezettsgi szint elrse utn, kb. egyves korukra vihetk elszr a vaddiszns tankertbe. Itt az elsdleges cl elsajttani a vaddiszn fedett terepen trtn felkutatst, a megtallt ellenfllel szemben tanstott, vadszati szempontbl kvnatos viselkedst, pl. a vad megllst, illetve hajtst.
Termszetesen trekedni kell a fajtkra jellemz rkltt hajlamok kibontakoztatsra. Ez egyben azt jelenti, hogy fajtnknt ms s ms stlust kell elfogadnunk fggetlenl attl, hogy a vgzend munka azonos. Mskpp keres s hajt a tacsk, a kopk klnbz fajti, a terrierek s a lajkk. Ebbl egyenesen kvetkezik, hogy a vaddiszn is msknt viselkedik s reagl az egymstl eltr stlusokra. Megfelel gyakorls utn kutyinkban kialakul s szokss vlik egy harcmodor, mind a tmad, mind a vdekez s a gyakran alkalmazott elterel, a vad figyelmt megoszt munka terletn.
Fontos feladat kutyink hozzszoktatsa a dermedt vad jelzshez. Kvnalom hangadssal, "dermedtre" csaholssal a vadsz tudtra hozni a megtallt vad tartzkodsi helyt.
Mibl is ll a tankerti felkszts? A kutyavezet parancsra a rejtz vadat mdszeres keresssel meg kell tallni gy, hogy kzben a kutya az orrt tudatosan hasznlja. A keressnek lendletesnek s hatrozottsgot mutatnak kell lenni. A tallni akars mindennl fontosabb. A kutyk fajttl fggen dolgozhatnak egynileg s prban.
A felsorolt gyakorlatokra kivtel nlkl a tankertben ksztjk fel a kutykat. A tants s a gyakorls addig szksges, amg a klnbz szitucikat a kutya felttel nlkl, az adott krlmnyekhez kpest legjobban tudja megoldani. A tankertben alkalmazott vaddiszn mindenkor a kutya tudsnak, fizikai llapotnak megfelel legyen. Teht sldvel kezdjk a munkt, ezt koca, majd fiatal kan kveti. Hasonlan a mkotorkmunknl trgyaltakhoz, folyamatosan pozitv lmnyhez segtjk a kutyt, ezzel nvelve az nbizalmt s a harci kedvt. A tankertben ugyanakkor lehetsg nylik arra is, hogy megakadlyozzuk a mindenron val "lni" akarst s az ldztt vad "sz nlkli" hajtst.
Fontos mg emltst tenni a kizrlag vaddisznra trtn munkrl is. Ez azt takarja, hogy a vaddisznn kvl ms vad zse tilos. Ennek megtantsra csak a kertben van md.
A felsoroltak elsajttst kveten mindenki nyugodt lelkiismerettel viheti kutyjt "igazi" vadszatra. Biztos lehet benne, hogy nem vall szgyent a legignyesebb vadszok eltt sem.
1. A kutya keresse - fleg, ha a kertet mr nagyon sszejrtk a disznk - trtnhet lgszimat alapjn, amikor is feltartott orral, a levegbl kapott szaganyagok alapjn keresi a rejtz vaddisznt. Rendkvl fontos az eredmnyessg szempontjbl, hogy a kutya milyen mrtkben veszi figyelembe a szl irnyt. Erre a kikpznek figyelnie kell, szksg esetn a beavatkozs nem maradhat el.

2. A vaddiszn keressnek msik mdja a csapzs. Ekkor a kutya a talajon htrahagyott szagnyomok alapjn kutatja fel a csapa vgn rejtz vadat. Erre akkor kerlhet sor, ha a tankertben mg kevs mozgs volt.

3. Brmelyik mdszerrel megtallt vaddiszn lttn btorsgot kell tanstani, s a vackbl kiugr llatot - a vezet kln parancsa nlkl - csaholva hajtani kell. Amennyiben ez nem trtnik meg, gy a vezet biztathatja, uszthatja a kutyt, de trekedjen arra, hogy az mihamarabb nllan kezdje az ldzst.

4. A hajsza sorn a kutya igyekezzen mielbb olyan pozciba kerlni, hogy a vaddisznt meg tudja lltani. A csahols folyamatossga nem szakthat meg mg akkor sem, ha a diszn ellentmadsba lendl.

5. A tmad vaddiszn ell a visszavonuls csak tmeneti lehet. A vaddiszn figyelmt elterelve, a kutya prblja meg az jbli lltst, s tartson ki addig, amg vezetje a disznrl le nem hvja. Az lltskori csahols idtartama fokozatosan nvelhet.

6. A diszns kutyknl is alapkvetelmny a felttel nlkli behvs spontn vagy munka kzben egyarnt. A behvs trtnhet spra, krtre, esetleg lvs hangjra. Ezt a tankertben kell reflextevkenysgg fejleszteni.

7. A dermedt vadnl elvrs a "dermedtre" csahols. Ez mindaddig tart, amg a vezet oda nem r a vadhoz.
